SMC_MGPM20-75Z-A90L mgp-z cylinder, GUIDED CYLINDER
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Brands
Product Code: MGPM20-75Z-A90L
  • Product Description
    MGP-Z Series Compact Cylinder with Guide
    MGPM20-75Z-A90L
    ▶ Shortened guide rods, mass reductions of up to 24% as plate thickness changes
    ▶ Space-saving guide load shortened by up to 22 mm to reduce the space required for cylinder installation
    ▶ Weight: 1 kg
    Item / ModelSymbol / Information
    Bearing Type
    M
    Plain Bearings
    Tube Inner Diameter
    20
    Tube inner diameter 20mm
    Types of Port Screws
    M5X0.8(Φ12-16); Rc(Φ20-100)
    Cylinder Stroke
    75
    Cylinder Stroke 75mm